JASNA GÓRA W CZĘSTOCHOWIE (POLSKA)

Kolejnym przystankiem ekipy foto-km.com stała się Jasna Góra w Częstochowie. Jest to sanktuarium wraz z klasztorem Paulinów w Częstochowie. Początki klasztoru datuje się na 22 czerwca 1382 roku. W tym roku również książę Władysław przewoził obraz Matki Boskiej z Bełza do Opola. Zatrzymali się oni w Częstochowie aby odpocząć. Chcieli jechać dalej jednak konie powozowe nie chciały ruszyć dalej. Książę uznał to za znak Boży że ten obraz musi pozostać w klasztorze w Częstochowie. Znajduje się on tam do dziś jako cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dnia 8 września 1717 roku decyzją papieża Klemensa XI, biskup chełmski Krzysztof Szembek dokonał koronacji owego obrazu.

Jasna Góra była wiele razy oblężana przez wroga. Najbardziej pamiętnym oblężeniem jest potop szwedzki z 1655 roku.

Sanktuarium jest ważnym miejscem dla pielgrzymów. Rocznie odwiedza ją ponad 200 pielgrzymek autokarowych. Znajduje się tam również zbiór wielu dzieł sztuki. Jest to najczęściej sztuka sakralna. Dnia 16 września 1994 roku sanktuarium jasnogórskie zostało  uznane za pomnik historii.

Podczas swoich pielgrzymek Jasną Górę odwiedzili ją aż trzej ojcowie święci : św. Jan Paweł II (6 razy), Benedykt XVI oraz papież Franciszek. Papież Jan Paweł II  Kaplice Matki Boskiej Częstochowskiej nazwał Ołtarzem Narodu. Codziennie o godzinie 21:00  odbywa się wieczorna modlitwa, którą jest Apel Jasnogórski kierowany to Królowej Polski w intencji narodu i kościoła.

zdjęcia, nagrania wideo : foto-km.com