Kontynuując naszą wycieczkę po Włoszech, ekipa foto-km.com trafiła do starożytnego miasta o nazwie Pompeje. Antyczne miasto zrobiło na nas naprawdę spore wrażenie. Stojąc pierwszy raz przed wejściem do umarłego miasta, nie spodziewaliśmy się, że jest tak świetnie zachowane oraz że jest tam aż tyle do zobaczenia. W czasach obecnych miasto można zwiedzać w całości. Zespół archeologów na bieżąco pracuje nad renowacją wszystkich obiektów. Miasto w całości odkopane, położone jest w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Miasto zostało założone w VII wieku p.n.e. na stoku wzniesienia utworzonego przez prehistoryczną lawę. Położone były na wysokości 40 metrów n.p.m.. Miasto po raz pierwszy zostało zniszczone w 65% przez silne trzęsienie ziemi w 62 roku. Ponowne zniszczenie miasta nastąpiło w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w 79 roku. Pył wulkaniczny zasypał całe miasto utrwalił budowle i przedmioty. Ruiny Pompejów położone są około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu.
Antiquarium – muzeum umarłych. W paru salach prezentowane są przedmioty codziennego użytku, elementy zniszczonych budowli oraz świątyń. Największe wrażenie na wszystkich odwiedzających, robią gipsowe odlewy postaci zastygłych w najróżniejszych pozycjach ludzi. Natomiast same ciała zastygłych ludzi już dawno się rozłożyły. Pod warstwami zastygłej lawy zachowały się puste przestrzenie pozostawione przez ludzi, ofiary katastrofy. Ludzie zalani lawą stali się skamieniałymi posągami z pustą przestrzenią w środku, w którą wstrzyknięto płyny jak gips robiąc w ten sposób odlewy ciał ludzkich, które są pokazane w muzeum.
Chodząc po ulicach Pompei zwróciliśmy uwagę jak świetnie były one przygotowane na przykład, po bokach ciągnęły się chodniki, a natomiast by ułatwić przejście na drugą stronę ulicy kładziono wyższe kamienie. Na rozdrożach i skrzyżowaniach ulic do dziś zachowały się działające fontanny z bieżącą wodą.
Wybierając się do Pompejów trzeba pamiętać, że jest to miejsce bardzo turystyczne więc, żeby uniknąć tłumów warto wybrać się tam poza okresem wakacji, a na zwiedzanie lepiej zaplanować cały dzień z racji wielkości całego antycznego miasta. Bilet można kupić na miejscu w kasie oraz online.
zdjęcia, nagrania wideo : foto-km.com