PRODUKCJA FILMÓW

Jak wygląda produkcja filmów w praktyce ?

 Produkcja filmów to bardzo złożony proces, na który składają się różne czynniki. Zaczynając od genezy, produkcje filmowe pojawiły się już w 1895 roku kiedy kino zaczęło się rozwijać. Uwcześni na tamte czasy francuscy bracia  Auguste i Louis Lumière, opatentowali urządzenie nazwane kinematografem. Od tamtej pory produkcja filmowa sukcesywnie się rozwija aż po dzień dzisiejszy. Zmieniające się co jakiś czas zagadnienia sprzętowe używane do produkcji filmów jak i postrzeganie filmów przez widza dla każdej dekady jest praktycznie inne i widać ciągły postęp w tej dziedzinie. Rozwijała się technologia w tym zakresie, która miała bardzo duży wpływ na to jak można zarejestrować obraz w ruchu, oraz pokazać go w zupełnie inny sposób niż to robiono przed laty.

Po czasach cyfryzacji, zapoczątkowanej w ubiegłym wieku, produkcje filmowe zaczęto sukcesywnie zapisywać na dyskach twardych jak i nośnikach cyfrowych. Zaczęto odchodzić od klisz filmowych, podobnie jak to miało miejsce w przypadku aparatów fotograficznych. Filmy możemy spotkać wszędzie dookoła nas. Są w internecie, telewizji, sklepach, galeriach itp. Najlepszym przykładem może być produkcja filmów promocyjnych firmy/markę, towary, produkty, usługi.

Jak przebiega proces tworzenia filmu ?

 Aby stworzyć jakikolwiek film potrzebny jest scenariusz pisany na podstawie pomysłów i sugestii klienta, bądź dosłownie z życia wzięty opisujący prawdziwe wydarzenia. Od tego należy zacząć. Scenariusz jest swoistym kluczem do sukcesu. Dzięki scenariuszowi ekipa filmowa wie doskonale co ma robić, jak podejść do nakręcenia danego ujęcia i w jakiej scenerii.

Produkcja filmów reklamowych jest idealnym przykładem w tym zakresie

W tym przypadku każde działanie jest idealnie zaplanowane. Scenariusz piszemy w zakresie własnym oczywiście współpracując przy tym z klientem. Takie podejście gwarantuje solidną produkcję filmową spełniającą oczekiwania i wymogi klienta jak i rynku na którym film ma być emitowany. Na dzisiejsze czasy rynek emisyjny jest bardzo zróżnicowany, z uwagi na fakt dostępności wielu narzędzi publikacyjnych. Począwszy od serwisów jak YouTube, Instagram, Facebook, Vimeo itp. aż po platformy streamingowe, telewizję oraz filmowe billboardy reklamowe (stosowane np. przy galeriach handlowych i wewnątrz obiektów).

Jak już doskonale wiemy co chcemy uzyskać i jak ma to wyglądać jako efekt końcowy, potrzebujemy zatem prezenterów, aktorów itp., którzy swoje role odegrają w danym filmie. Idealnym posunięciem jest zorganizowanie na przykład Castingu, dzięki któremu w prosty sposób zaszuflatkujemy prezenterów, aktorów do odpowiednich ról w produkcji filmowej. 

Kolejnym krokiem jest znalezienie lokacji dla każdego ujęcia z scenariusza, w którym będziemy filmować dane sceny. Ujęcia zdjęciowe do filmu można zrealizować na przykład w swojej firmie, biurze lub jakimkolwiek innym miejscu ustalonym w scenariuszu, nie stanowi to problemu dla ekipy filmowej. Kadr filmowy jest zawsze tak przygotowany, aby każde ujęcie mogło wyglądać mocno filmowo i to niezależnie od miejsca, w którym jest nagrywane.

Ujęcia FULL HD / 4K / 6K

Profesjonalne ujęcia prezentujące produkcję filmową od najlepszej strony

Personalizacja video

Jeśli chcesz, wkomponujemy w film Twoje zdjęcia, logo lub grafiki.

Nagranie lektorskie

Zatrudnimy lektora do poprowadzenia narracji w filmie.

Ile kosztuje produkcja filmu ?

Pierwsze zagadnienie to ustalenie budżetu jakim się dysponuje na produkcję filmową. Im większy jest budżet tym większe możliwości mamy co sprawia że będzie lepsza produkcja filmowa.

Na początek potrzebny profesjonalny sprzęt filmowy, który studio filmowe potrzebuje do stworzenia filmu. Oczywiście studio filmowe jako generalny wykonawca filmu, takie sprzęty posiada na własność ale…

Generalny wykonawca produkcji filmu, bierze pod uwagę amortyzację sprzętu filmowego, który posiada.
Sprawdza się, ile kosztuje wynajęcie tego sprzętu w rentalu jaki się posiada, używa przez ekipę filmową.

Dla przykładu :

 • Kamera BlackMagic 6K PRO, którą posiadamy w własnym asortymencie. Koszt – 300zł netto za rozpoczęty 1 dzień
 • Zestaw obiektywów filmowych (4 obiektywy np XEEEN) koszt 500zł netto za rozpoczety 1 dzień
 • Statyw 1 szt. do kamery filmowej koszt 100 zł netto za rozpoczety 1 dzień
 • Podstawowe oświetlenie na planie filmowym koszt 800zł netto za rozpoczety 1 dzień
 • Stabilizator obrazu tzw. gimbal do kamery koszt 500zł netto za rozpoczety 1 dzień

Po podsumowaniu całości otrzymujemy wynik : 2200 zł netto za rozpoczęty 1 dzień samego wynajmu sprzętu który ekipa filmowa potrzebuje.

Oczywiście doliczyć do tego trzeba pracę ludzi, gdzie przy wycenie bierze się pod uwagę budżet jakim się dysponuje na produkcję filmową. Pozwala to wyliczyć dokładnie stawkę jaką możemy zaproponować ludziom za udział w filmie, czy operatorom, montażystom itp.

Dla przykładu kosztów zatrudnienie osoby na stanowisku :

Reżyser koszt od 1000 do 5000 zł netto za rozpoczety 1 dzień pracy
Operator kamery koszt od 1500 do 4000 zł netto za rozpoczety 1 dzień pracy
Asystent operatora kamery koszt od 600 do 1000 zł netto za rozpoczety 1 dzień pracy
Oświetleniowiec na planie koszt od 800 do 1000 zł netto za rozpoczety 1 dzień pracy

Zatem : niezbędny sprzęt filmowy który potrzebuje ekipa filmowa + praca ludzi uwzględniając najniższe stawki wynosi : 6100 zł netto za rozpoczęty 1 dzień pracy

Do tego trzeba doliczyć koszta dodatkowe ! :

 • Montaż filmu koszt od 1000 do 5000 zł netto
 • Postprodukcja koszt od 1500 zł netto

Przy kalkulacji powyższej wyceny przykładowej nie uwzględniliśmy takich aspektów jak :

 • Aktorzy, prezenterzy których trzeba zatrudnić
 • Lokalizacje/apartament/przestrzeń biurowa/restauracja którą trzeba wynająć
 • Scenariusz który trzeba napisać
 • Produkcja ogólna
 • Wynajem rekwizytów potrzebnych przy produkcji filmu jeśli wynika to z scenariusza
 • Scenografia do użycia na planie filmowym, którą trzeba wykonać lub wynająć
 • Profesjonalny dron wykonujący ujęcia z lotu ptaka
 • oraz wiele innych czynników

Jak sami widzicie zrealizowanie profesjonalnej produkcji filmu czy teledysku w kwocie przysłowiowej 500 złotych jest praktycznie niemożliwe.

 

Produkcje filmowe dla platformy YouTube

 Najpopularniejsze w obecnych czasach są produkcje filmowe dla platformy YouTube. Korzystają z niej nie tylko małe i duże firmy celem własnej promocji ale również twórcy prywatni nastawieni na zyski z reklam oferowane przez tą platformę.