ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU (POLSKA)

Tym razem ekipa foto-km.com wybrała się do Malborka, aby zwiedzać w 2019 roku stojący tam Zamek Krzyżacki. Zamek został wzniesiony w kilku etapach. Budowa rozpoczęła się w 1280 roku i trwała do połowy XV wieku. Budowali go rycerze należący do zakonu krzyżackiego podlegającego bezpośrednio papieżowi.

W latach 1309-1457 stał się on siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. W 1309 roku mistrzowie zakonni podjęli decyzje o przeniesieniu swojej siedziby z Wenecji do Malborka na nowy zamek. Krzyżacy mocno rozbudowywali zamek. Jednym z najbardziej rozbudowanych miejsc był kościół zamkowy pw. Najświętszej Mari Panny wysunięty dość mocno na wschód. Pod tym kościołem zbudowano kaplice pw. świętej Anny. Było to miejsce pochówku mistrzów krzyżackich. Około 1340 roku we wnęce kościelnego prezbiterium wstawiono 8 metrową figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Rzeźba wykonana była ze sztucznego kamienia natomiast w XIV wieku pokryta została mozaiką wykonaną w Wenecji.

W latach 1457-1772 zamek ten był rezydencją królów Polski. W 1457 roku budowla została sprzedana królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi za 190 tysięcy florenów (około 660 kg. złota) przez czeskiego najemnika.

W latach 30. XX wieku zamek był często wykorzystywany przez Niemców jako tło uroczystości nazistowskich. W zimie 1945 roku podczas walk o miasto z Armią Czerwoną, zamek został zamieniony w punkt oporu, co doprowadziło do wielkich zniszczeń. Walki trwały do 9 marca 1945 roku. Zburzone całkowicie zostały wschodnia część zamku wysokiego i średniego, wieża główna oraz kościół zamkowy. Zniszczenia szacowano na 50–60%. Od 7 sierpnia 1945 zamek w Malborku był zarządzany przez Wojsko Polskie. Rozkazem Naczelnego Dowódcy WP 22 sierpnia w zamku w Malborku utworzono Oddział Muzeum Wojska Polskiego nr 1. 30 listopada 1950 dyrekcja Muzeum Wojska Polskiego przekazała Muzeum Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1951 roku zamek przekazano lokalnym władzom administracyjnym. Szacowany czas zwiedzania zamku z przewodnikiem wynosi 3–4 godziny.